Omron Automation & Safety A3PJ-90A12-24AA
A3PJ-90A12-24AA picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90A12-24AA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90A12-24AA.pdf
Availability of A3PJ-90A12-24AA
QUANTITY
A3PJ-90A12-24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90A12-24AA
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90A12-24AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90A12-24AA
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90A12-24AA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90A12-24AA Details Description
Related parts for A3PJ-90A12-24AA
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP datasheet.pdf
HDC-C-M3-BM10.0AG datasheet.pdf
SHIELD BAG 10X7" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 30A 240V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 7.24NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 600A 800V TO-200AB datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.25A 16V CHIP 1206 datasheet.pdf
150UF 16V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf