Souriau Connection Technology MS27656T21F16SA
MS27656T21F16SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T21F16SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T21F16SA.pdf
Availability of MS27656T21F16SA
QUANTITY
MS27656T21F16SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T21F16SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T21F16SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T21F16SA
Related LinksMS27656, MS27656T21F16SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T21F16SA Details Description
Related parts for MS27656T21F16SA
IC LATCH OCT LV 5V I/O 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 2POS 2.5MM RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.5MM datasheet.pdf
COPPER PARALLEL SPLICE COLO datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 2POS datasheet.pdf