Souriau Connection Technology MS27656T23B53BD
MS27656T23B53BD picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23B53BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27656T23B53BD.pdf
Availability of MS27656T23B53BD
QUANTITY
MS27656T23B53BD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23B53BD
Internal Part NumberEIS-MS27656T23B53BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23B53BD
Related LinksMS27656, MS27656T23B53BD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T23B53BD Details Description
Related parts for MS27656T23B53BD
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IGBT 600V 10A 50W TO220 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 10A ITO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 2POS SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf