Amphenol Aerospace Operations MS27656T23B55PA
MS27656T23B55PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23B55PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T23B55PA.pdf
Availability of MS27656T23B55PA
QUANTITY
MS27656T23B55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23B55PA
Internal Part NumberEIS-MS27656T23B55PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23B55PA
Related LinksMS27656, MS27656T23B55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T23B55PA Details Description
Related parts for MS27656T23B55PA
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 26POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
6102 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 160MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100 OHM 20DRT datasheet.pdf