Amphenol Aerospace Operations MS27656T25A35SA
MS27656T25A35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25A35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T25A35SA.pdf
Availability of MS27656T25A35SA
QUANTITY
MS27656T25A35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25A35SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T25A35SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25A35SA
Related LinksMS27656, MS27656T25A35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25A35SA Details Description
Related parts for MS27656T25A35SA
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 48A IN LINE datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 12X12" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf