Amphenol Aerospace Operations MS27656T25A43P
MS27656T25A43P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25A43P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T25A43P.pdf
Availability of MS27656T25A43P
QUANTITY
MS27656T25A43P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25A43P
Internal Part NumberEIS-MS27656T25A43P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25A43P
Related LinksMS27656, MS27656T25A43P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25A43P Details Description
Related parts for MS27656T25A43P
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf