Amphenol Industrial MS3100A20-11P
MS3100A20-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100A20-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100A20-11P.pdf
Availability of MS3100A20-11P
QUANTITY
MS3100A20-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100A20-11P
Internal Part NumberEIS-MS3100A20-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100A20-11P
Related LinksMS3100, MS3100A20-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100A20-11P Details Description
Related parts for MS3100A20-11P
IC BIAS GAASFET REG 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf