Amphenol Industrial MS3100A22-21S
MS3100A22-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100A22-21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100A22-21S.pdf
Availability of MS3100A22-21S
QUANTITY
MS3100A22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100A22-21S
Internal Part NumberEIS-MS3100A22-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100A22-21S
Related LinksMS3100, MS3100A22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100A22-21S Details Description
Related parts for MS3100A22-21S
TERM BLOCK 35MM DIN MLTLVL BG datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 16BIT FET 48-TVSOP datasheet.pdf
IC COMP ULTLOPWR W/REF DL 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 220A TO-263-7 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 104POS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 228 I/O 256CQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf