Amphenol Industrial MS3100A36-5S
MS3100A36-5S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100A36-5S
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100A36-5S.pdf
Availability of MS3100A36-5S
QUANTITY
MS3100A36-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100A36-5S
Internal Part NumberEIS-MS3100A36-5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100A36-5S
Related LinksMS3100, MS3100A36-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100A36-5S Details Description
Related parts for MS3100A36-5S
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 9POS datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 196 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf