Amphenol Industrial MS3100C28-15S
MS3100C28-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100C28-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100C28-15S.pdf
Availability of MS3100C28-15S
QUANTITY
MS3100C28-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100C28-15S
Internal Part NumberEIS-MS3100C28-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100C28-15S
Related LinksMS3100, MS3100C28-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100C28-15S Details Description
Related parts for MS3100C28-15S
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf