ITT Cannon, LLC MS3100E18-1SF187
MS3100E18-1SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E18-1SF187
Brief Description
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E18-1SF187.pdf
Availability of MS3100E18-1SF187
QUANTITY
MS3100E18-1SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E18-1SF187
Internal Part NumberEIS-MS3100E18-1SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E18-1SF187
Related LinksMS3100E1, MS3100E18-1SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E18-1SF187 Details Description
Related parts for MS3100E18-1SF187
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC VIDEO OPAMP DUAL LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR MONITOR/SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 1000W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf