ITT Cannon, LLC MS3100E20-19SW
MS3100E20-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E20-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100E20-19SW.pdf
Availability of MS3100E20-19SW
QUANTITY
MS3100E20-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E20-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3100E20-19SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E20-19SW
Related LinksMS3100E, MS3100E20-19SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E20-19SW Details Description
Related parts for MS3100E20-19SW
IC RCVR QUAD RS422/485 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 815MA 150 MOHM TH datasheet.pdf
CBL 1COND 24AWG 1000V SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
ABS INTERNAL PANEL PTQ-11076 datasheet.pdf
EYEPIECE 15X datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
Low Power, Low Cost 2.5 V Reference IC datasheet.pdf