Amphenol Industrial MS3100E20-3S
MS3100E20-3S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E20-3S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E20-3S.pdf
Availability of MS3100E20-3S
QUANTITY
MS3100E20-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E20-3S
Internal Part NumberEIS-MS3100E20-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E20-3S
Related LinksMS3100, MS3100E20-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E20-3S Details Description
Related parts for MS3100E20-3S
JUMPER-H9991TR/1852WH/X 2" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 3.3MH 1.5A SMD datasheet.pdf
IC FREQUENCY GEN TX/TXRX 24HVQFN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47000UH datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 196CSP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf