| Internal Part Number | EIS-MS3100E22-5S | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | Military, MIL-DTL-5015, MS | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 22-5 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | Environment Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 41A | |
| Voltage - Rated | 900VAC, 1250VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |