ITT Cannon, LLC MS3100F18-12SF187
MS3100F18-12SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F18-12SF187
Brief Description
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100F18-12SF187.pdf
Availability of MS3100F18-12SF187
QUANTITY
MS3100F18-12SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F18-12SF187
Internal Part NumberEIS-MS3100F18-12SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F18-12SF187
Related LinksMS3100F1, MS3100F18-12SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100F18-12SF187 Details Description
Related parts for MS3100F18-12SF187
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 1% 100V 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.05A TO-18 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf