3M P50-052P-R1-EA
P50-052P-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-052P-R1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 52POS .050" STR PCB
Datasheet Download
P50-052P-R1-EA.pdf
Availability of P50-052P-R1-EA
QUANTITY
P50-052P-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-052P-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-052P-R1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP50-052P-R1-xx.igsP50-052P-R1-xx.stpP50-052P-R1-xx.x_t
Standard Package209
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-052P-R1-EA
Related LinksP50-052, P50-052P-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-052P-R1-EA Details Description
Related parts for P50-052P-R1-EA
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLACK LOOP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 520FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LJT 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
1000UF 200V 35X50MM 105C 10000H datasheet.pdf