TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-16-23SX-6117
AFD58-16-23SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-16-23SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-16-23SX-6117.pdf
Availability of AFD58-16-23SX-6117
QUANTITY
AFD58-16-23SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-16-23SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-16-23SX-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-16-23SX-6117
Related LinksAFD58-16-, AFD58-16-23SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-16-23SX-6117 Details Description
Related parts for AFD58-16-23SX-6117
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 2POS .200 YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 25.0V 60A datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 450MA 1.015 OHM datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf