Amphenol Industrial MS3100F20-11P
MS3100F20-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F20-11P
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100F20-11P.pdf
Availability of MS3100F20-11P
QUANTITY
MS3100F20-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F20-11P
Internal Part NumberEIS-MS3100F20-11P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F20-11P
Related LinksMS3100, MS3100F20-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100F20-11P Details Description
Related parts for MS3100F20-11P
MOD INVERTER CCFL 4W 5V PROG datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf