Amphenol Industrial MS3100F24-5P
MS3100F24-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F24-5P
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100F24-5P.pdf
Availability of MS3100F24-5P
QUANTITY
MS3100F24-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F24-5P
Internal Part NumberEIS-MS3100F24-5P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F24-5P
Related LinksMS3100, MS3100F24-5P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100F24-5P Details Description
Related parts for MS3100F24-5P
BIT PHILLIPS SZ1 3.54" datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 16K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
DSUB 50 F WW .585 G ZINC datasheet.pdf