Nichicon UBT2D470MHD
UBT2D470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2D470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UBT2D470MHD.pdf
Availability of UBT2D470MHD
QUANTITY
UBT2D470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2D470MHD
Internal Part NumberEIS-UBT2D470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current204mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2D470MHD
Related LinksUBT2D, UBT2D470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2D470MHD Details Description
Related parts for UBT2D470MHD
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MODULES TEA/TEM ACCESSORY datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND COMMON BUS 16BTN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf