ITT Cannon, LLC MS3100R18-1S
MS3100R18-1S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R18-1S
Brief Description
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R18-1S.pdf
Availability of MS3100R18-1S
QUANTITY
MS3100R18-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R18-1S
Internal Part NumberEIS-MS3100R18-1S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R18-1S
Related LinksMS3100, MS3100R18-1S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R18-1S Details Description
Related parts for MS3100R18-1S
IC OPAMP VFB 260MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
PROCRIMPER DIE ASSY DYNAMIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf