ITT Cannon, LLC MS3100R20-4PX
MS3100R20-4PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R20-4PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100R20-4PX.pdf
Availability of MS3100R20-4PX
QUANTITY
MS3100R20-4PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R20-4PX
Internal Part NumberEIS-MS3100R20-4PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R20-4PX
Related LinksMS3100, MS3100R20-4PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R20-4PX Details Description
Related parts for MS3100R20-4PX
CIR BRKR THRM 35A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
4P SR RCPT VAL-U-LOK GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
PMODALS AMBIENT LIGHT SENSOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf