ITT Cannon, LLC MS3100R24-11SW
MS3100R24-11SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R24-11SW
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100R24-11SW.pdf
Availability of MS3100R24-11SW
QUANTITY
MS3100R24-11SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R24-11SW
Internal Part NumberEIS-MS3100R24-11SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R24-11SW
Related LinksMS3100R, MS3100R24-11SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R24-11SW Details Description
Related parts for MS3100R24-11SW
IC SWITCH ADDRESS NCH O-D 6-TSOC datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 12" 8281 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 24.64MM datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR /PEGS TIN 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 220MA 1.62 OHM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
30UF 100V 9.779X39.014 105C AXI datasheet.pdf