Amphenol Industrial MS3100R24-20S
MS3100R24-20S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R24-20S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100R24-20S.pdf
Availability of MS3100R24-20S
QUANTITY
MS3100R24-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R24-20S
Internal Part NumberEIS-MS3100R24-20S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R24-20S
Related LinksMS3100, MS3100R24-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R24-20S Details Description
Related parts for MS3100R24-20S
IDC CABLE - MSR34A/MC34M/MSR34A datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 220/440V 150A TO220 datasheet.pdf
IC VOICE/MODEM CODEC 24-SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 14POS DL TIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf