ITT Cannon, LLC MS3100R36-5S
MS3100R36-5S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R36-5S
Brief Description
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R36-5S.pdf
Availability of MS3100R36-5S
QUANTITY
MS3100R36-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R36-5S
Internal Part NumberEIS-MS3100R36-5S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R36-5S
Related LinksMS3100, MS3100R36-5S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R36-5S Details Description
Related parts for MS3100R36-5S
MOSFET N-CH 60V 29A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 9S12XHY256 datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
A4 MF 4.5KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf