Amphenol Industrial MS3101A-36-52S(SR)
MS3101A-36-52S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A-36-52S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 52POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101A-36-52S(SR).pdf
Availability of MS3101A-36-52S(SR)
QUANTITY
MS3101A-36-52S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A-36-52S(SR)
Internal Part NumberEIS-MS3101A-36-52S(SR)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A-36-52S(SR)
Related LinksMS3101A-3, MS3101A-36-52S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A-36-52S(SR) Details Description
Related parts for MS3101A-36-52S(SR)
RES 12 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.04W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
2200UF 50V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf