Amphenol Industrial MS3101A16S-3P
MS3101A16S-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A16S-3P
Brief Description
CONN RCPT 1POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101A16S-3P.pdf
Availability of MS3101A16S-3P
QUANTITY
MS3101A16S-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A16S-3P
Internal Part NumberEIS-MS3101A16S-3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert16S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1750VAC, 2450VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A16S-3P
Related LinksMS3101, MS3101A16S-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A16S-3P Details Description
Related parts for MS3101A16S-3P
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC XPHASE W/FAULT DET 20L-MLPQ datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DAC DUAL 10-BIT 60MHZ 48-LQFP datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4A 6DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16CFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf