ITT Cannon, LLC MS3101E14S-6PF187
MS3101E14S-6PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E14S-6PF187
Brief Description
CONN RCPT 6 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101E14S-6PF187.pdf
Availability of MS3101E14S-6PF187
QUANTITY
MS3101E14S-6PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E14S-6PF187
Internal Part NumberEIS-MS3101E14S-6PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E14S-6PF187
Related LinksMS3101E1, MS3101E14S-6PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E14S-6PF187 Details Description
Related parts for MS3101E14S-6PF187
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MPK26K datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .85A SMD 10-SIP datasheet.pdf
CONN RECP 2MM SNAP MT 2.8MM TAB datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP PCB datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 50.8MM SQ 100/PK datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" GOLD datasheet.pdf