Amphenol Industrial MS3101E16-9S
MS3101E16-9S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E16-9S
Brief Description
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101E16-9S.pdf
Availability of MS3101E16-9S
QUANTITY
MS3101E16-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E16-9S
Internal Part NumberEIS-MS3101E16-9S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E16-9S
Related LinksMS3101, MS3101E16-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101E16-9S Details Description
Related parts for MS3101E16-9S
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER 25A 1200V SCR CC datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 2POS .400 datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR A3909 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 36POS datasheet.pdf
I-TRAC NXT DC MODULE - 6 COL RIG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf