Amphenol Industrial MS3101E22-13S
MS3101E22-13S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E22-13S
Brief Description
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101E22-13S.pdf
Availability of MS3101E22-13S
QUANTITY
MS3101E22-13S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E22-13S
Internal Part NumberEIS-MS3101E22-13S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E22-13S
Related LinksMS3101, MS3101E22-13S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101E22-13S Details Description
Related parts for MS3101E22-13S
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PROJECTOR LAMP TERM BENT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 800V TO-220AC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf