ITT Cannon, LLC MS3101E24-22S
MS3101E24-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E24-22S
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
MS3101E24-22S.pdf
Availability of MS3101E24-22S
QUANTITY
MS3101E24-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E24-22S
Internal Part NumberEIS-MS3101E24-22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E24-22S
Related LinksMS3101, MS3101E24-22S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E24-22S Details Description
Related parts for MS3101E24-22S
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC TOUCHSCREEN CTLR 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W STRIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
MESSAGE RUNNER KP3H SERIES 5V datasheet.pdf
RES SMD 428.57 OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf