Amphenol Industrial MS3101E28-16S
MS3101E28-16S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E28-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 20POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101E28-16S.pdf
Availability of MS3101E28-16S
QUANTITY
MS3101E28-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E28-16S
Internal Part NumberEIS-MS3101E28-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E28-16S
Related LinksMS3101, MS3101E28-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101E28-16S Details Description
Related parts for MS3101E28-16S
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 4POS datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 48 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf