ITT Cannon, LLC MS3101E28-22P
MS3101E28-22P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E28-22P
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101E28-22P.pdf
Availability of MS3101E28-22P
QUANTITY
MS3101E28-22P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E28-22P
Internal Part NumberEIS-MS3101E28-22P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E28-22P
Related LinksMS3101, MS3101E28-22P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E28-22P Details Description
Related parts for MS3101E28-22P
Crystal 16.2570MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .156" L datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC10S/AE10G/CPC10S datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf