TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W16-26SY
MS3474W16-26SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W16-26SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS3474W16-26SY.pdf
Availability of MS3474W16-26SY
QUANTITY
MS3474W16-26SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W16-26SY
Internal Part NumberEIS-MS3474W16-26SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W16-26SY
Related LinksMS3474W, MS3474W16-26SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W16-26SY Details Description
Related parts for MS3474W16-26SY
FILTER LINE .26MH 9.0A TYPE 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 24-DIP datasheet.pdf
IC BUFFER PLL 3.3V ZD 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
20M EXTENSION CABLE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf