ITT Cannon, LLC MS3101F18-5P
MS3101F18-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F18-5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F18-5P.pdf
Availability of MS3101F18-5P
QUANTITY
MS3101F18-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F18-5P
Internal Part NumberEIS-MS3101F18-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F18-5P
Related LinksMS3101, MS3101F18-5P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F18-5P Details Description
Related parts for MS3101F18-5P
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
IC 12 BIT 1US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf
M805 4C 4#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
LED IND 1.8MM RA 627NM RED DIFF datasheet.pdf