ITT Cannon, LLC MS3101F20-23P
MS3101F20-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-23P
Brief Description
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101F20-23P.pdf
Availability of MS3101F20-23P
QUANTITY
MS3101F20-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-23P
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-23P
Related LinksMS3101, MS3101F20-23P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-23P Details Description
Related parts for MS3101F20-23P
RESONATOR SAW 418.00MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
METER DISTANCE ULTRA W/LASER PT datasheet.pdf
IP CORE CIC LATTICEXP2 CONFIG datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TRANS NPN 50V BRT SC75-3 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf