ITT Cannon, LLC MS3101F20-27PY
MS3101F20-27PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-27PY
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F20-27PY.pdf
Availability of MS3101F20-27PY
QUANTITY
MS3101F20-27PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-27PY
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-27PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-27PY
Related LinksMS3101F, MS3101F20-27PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-27PY Details Description
Related parts for MS3101F20-27PY
CONN SHROUD 28POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND RED SEALED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 20A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf