Amphenol Industrial MS3101F24-12P
MS3101F24-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F24-12P
Brief Description
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101F24-12P.pdf
Availability of MS3101F24-12P
QUANTITY
MS3101F24-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F24-12P
Internal Part NumberEIS-MS3101F24-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F24-12P
Related LinksMS3101, MS3101F24-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101F24-12P Details Description
Related parts for MS3101F24-12P
CONN RCPT 200POS 1.27MM R/A SHLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A GOLD .156 datasheet.pdf
11 CIR MTA-100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/2-48" BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
12 MTE VERT SMT HDR FULL SN-PB datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf