Recom Power REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 9V 5W
Datasheet Download
REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)556mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-4809SRW/, REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-4809SRW/H4/A/M/CTRL/X2
MOSFET N-CH 55V 68A D2PAK datasheet.pdf
IC TRPL CHRG PUMP LTPS-LCD 24QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
3300UF 16V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf