Amphenol Industrial MS3101F36-3S
MS3101F36-3S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F36-3S
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3101F36-3S.pdf
Availability of MS3101F36-3S
QUANTITY
MS3101F36-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F36-3S
Internal Part NumberEIS-MS3101F36-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-3
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F36-3S
Related LinksMS3101, MS3101F36-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101F36-3S Details Description
Related parts for MS3101F36-3S
IC SYNC FIFO MEM 64X36X2 132-QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 86-143V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC658LP2 10G PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf