Amphenol Industrial MS3101F36-9S
MS3101F36-9S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F36-9S
Brief Description
CONN RCPT 31POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3101F36-9S.pdf
Availability of MS3101F36-9S
QUANTITY
MS3101F36-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F36-9S
Internal Part NumberEIS-MS3101F36-9S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert36-9
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F36-9S
Related LinksMS3101, MS3101F36-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101F36-9S Details Description
Related parts for MS3101F36-9S
Crystal 5.1850MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE 15M 22AWG PVC datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 34POS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf