Amphenol Industrial MS3101R24-28SY
MS3101R24-28SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R24-28SY
Brief Description
CONN RCPT 24POS PANEL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3101R24-28SY.pdf
Availability of MS3101R24-28SY
QUANTITY
MS3101R24-28SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R24-28SY
Internal Part NumberEIS-MS3101R24-28SY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R24-28SY
Related LinksMS3101R, MS3101R24-28SY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101R24-28SY Details Description
Related parts for MS3101R24-28SY
CONV DC/DC NIPOL 10A 3.3V VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.54A 150 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W SMBJ datasheet.pdf