Littelfuse TPSMD18A
TPSMD18A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMD18A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB
Datasheet Download
TPSMD18A.pdf
Availability of TPSMD18A
QUANTITY
TPSMD18A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMD18A
Internal Part NumberEIS-TPSMD18A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTVS Diodes 300 W AEC-Q101 Automotive TPSMD Series
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)102.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMD18A
Related LinksTPSM, TPSMD18A Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMD18A Details Description
Related parts for TPSMD18A
TUNING TOOL FLAT PLASTIC 5" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 180POS .050" SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 268MA 800 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 332 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
26500 55C 55#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
3300UF 100V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf