GE Critical Power NH033F2-L
NH033F2-L picture photo
Mfg. Part Number
NH033F2-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT
Datasheet Download
NH033F2-L.pdf
Availability of NH033F2-L
QUANTITY
NH033F2-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NH033F2-L
Internal Part NumberEIS-NH033F2-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package105
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNH033
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension2.75" L x 1.00" W x 0.34" H (69.9mm x 25.4mm x 8.6mm)
Operating Temperature0°C ~ 62°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NH033F2-L
Related LinksNH03, NH033F2-L Datasheet, GE Critical Power Distributor
NH033F2-L Details Description
Related parts for NH033F2-L
CORD SPT-1 18AWG 2COND 1.83M BLK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 79MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf