Amphenol Industrial MS3102A10S-2P
MS3102A10S-2P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A10S-2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS3102A10S-2P.pdf
Availability of MS3102A10S-2P
QUANTITY
MS3102A10S-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A10S-2P
Internal Part NumberEIS-MS3102A10S-2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert10S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A10S-2P
Related LinksMS3102, MS3102A10S-2P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A10S-2P Details Description
Related parts for MS3102A10S-2P
TERM BLOCK PCB 5.08MM 16POS OR datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO262 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 590MA 120 MOHM datasheet.pdf