Amphenol Industrial MS3102A24-28P
MS3102A24-28P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A24-28P
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102A24-28P.pdf
Availability of MS3102A24-28P
QUANTITY
MS3102A24-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A24-28P
Internal Part NumberEIS-MS3102A24-28P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A24-28P
Related LinksMS3102, MS3102A24-28P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A24-28P Details Description
Related parts for MS3102A24-28P
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MNT BRACKET FOR FZ-10 AMPLIFIER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf