Amphenol Industrial MS3102E18-25S
MS3102E18-25S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E18-25S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E18-25S.pdf
Availability of MS3102E18-25S
QUANTITY
MS3102E18-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E18-25S
Internal Part NumberEIS-MS3102E18-25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert18-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E18-25S
Related LinksMS3102, MS3102E18-25S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E18-25S Details Description
Related parts for MS3102E18-25S
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 80-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 8POS datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 7.9" BLCK/YLL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 16.1" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf