ITT Cannon, LLC MS3102E28-12PW
MS3102E28-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E28-12PW
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E28-12PW.pdf
Availability of MS3102E28-12PW
QUANTITY
MS3102E28-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E28-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3102E28-12PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E28-12PW
Related LinksMS3102E, MS3102E28-12PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3102E28-12PW Details Description
Related parts for MS3102E28-12PW
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf