Amphenol Industrial MS3102E32-3P
MS3102E32-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E32-3P
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E32-3P.pdf
Availability of MS3102E32-3P
QUANTITY
MS3102E32-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E32-3P
Internal Part NumberEIS-MS3102E32-3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert32-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E32-3P
Related LinksMS3102, MS3102E32-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E32-3P Details Description
Related parts for MS3102E32-3P
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MSR60K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.8A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .250" datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
LED 2MM PRISM G 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 505V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
IGBT BIPO 600V 60A TO247-3 datasheet.pdf
CAP FILM 51PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf