Amphenol Industrial MS3102E36-10S
MS3102E36-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E36-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E36-10S.pdf
Availability of MS3102E36-10S
QUANTITY
MS3102E36-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E36-10S
Internal Part NumberEIS-MS3102E36-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E36-10S
Related LinksMS3102, MS3102E36-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E36-10S Details Description
Related parts for MS3102E36-10S
RES 1.2K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA NICKEL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 3A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf